7.NIEDZIELA ZWYKŁA – 23.02.2020 – OGŁOSZENIA

Dziś 23 lutego jest dzień walki z depresją. Szczególne zrozumienie i wrażliwość wobec osób z depresją okazujemy naszą modlitwą i różnoraką pomocą.

    Dziś rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Jest to czas przebłagania za grzechy pijaństwa, podejmowania umartwień w intencji nawrócenia grzeszników a także składania przyrzeczeń abstynenckich.

1. Bardzo dziękujemy za życzliwe przyjęcie kapłanów naszej parafii podczas odwiedzania rodzin, czyli tzw. kolędy w tym roku. Dziękujemy za wszystkie ofiary składane podczas kolędy na potrzeby kapłanów, osób ubogich, na wykonanie potrzebnych prac w kościele, a szczególnie na budowę nowego neogotyckiego ołtarza  NMP Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia. Na te cele zebrano po kolędzie w tym roku 90 tysięcy złotych. Dostrzegamy naglącą potrzebę troski o modlitwę, przyjmowania sakramentów świętych i rzeczywistego przyjęcia zasad wiary w codziennym życiu w rodzinach, w społeczeństwie i w życiu osobistym.

2. W Środę Popielcową(26 lutego) posypaniem głów popiołem rozpoczynamy okres Wielkiego Postu. Msze św. w katedrze w tym dniu będą celebrowane wg porządku  niedzielnego. Uroczysta Msza św. o godz. 18.00 pod przewodnictwem Ks. Abp. Tadeusza Wojdy Metropolity Białostockiego. W Środę Popielcową wiernych w wieku 18-60 lat obowiązuje post ścisły czyli spożywanie postnych pokarmów w mniejszej ilości oraz powstrzymanie się od spożywania pokarmów mięsnych.

3. Nabożeństwa wielkopostne:

  Droga Krzyżowa w piątki:

              Godz. 16.30 dla dzieci i młodzieży

              Godz. 17.15 dla wszystkich

              Godz. 19.30 dla młodzieży, przygotowywana przez młodzież

              akademicką

  Gorzkie Żale

  -  w środy i soboty o godz.17.30

  - w niedziele o godz. 17.15 z kazaniem pasyjnym

                          Rekolekcje wielkopostne w katedrze

                                     - dla dzieci i młodzieży 23-25.III.(poniedziałek,

                                        wtorek i środa po 4. niedzieli W. Postu)

                                     - dla wszystkich 29.III. – 2.IV( piąta niedziele W. Postu,

                                        poniedziałek, wtorek, środa i czwartek)

                                     - dla środowisk akademickich 29.III – 31.III.

  4. Środa Popielcowa rozpoczyna Kwartalne Dni Modlitw o Ducha Pokuty, które będą trwały do I Niedzieli W. Postu.

  5. W następna niedzielę 1. III. przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

  6. Ośrodek Informacji o Zagrożeniach Duchowych BARKA zaprasza na konferencję o SPOWIEDZI, którą 1 marca 20220 r.(niedziela) o godz. 15.00 w archikatedrze białostockiej wygłosi ks. Kamil Dąbrowski, dyrektor Białostockiej Szkoły Nowej Ewangelizacji.

  7. Decyzją Konferencji Episkopatu Polski piątek pierwszego tygodnia Wielkiego Postu został ustanowiony dniem modlitwy i pokuty za grzechy wykorzystywania seksualnego osób małoletnich. W sposób szczególny w piątek 28 lutego będziemy się modlili w tej intencji podczas Drogi Krzyżowej. Ks. Arcybiskup Tadeusz Wojda będzie przewodniczył Drodze Krzyżowej w archikatedrze białostockiej o godz. 17.15. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.

  8. Apostolstwo Trzeźwości Archidiecezji Białostockiej zaprasza na spotkanie członków, kandydatów i sympatyków Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, które odbędzie się w najbliższy czwartek, 27 lutego, w dolnym kościele św. Maksymiliana Kolbego w Białymstoku. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.00.

  9. Tegoroczne rekolekcje wielkopostne dla nauczycieli i wychowawców odbędą się w dniach 27-29 lutego o godz. 18.00 w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku. Poprowadzi je ks. Stanisław Gancarek z Częstochowy, założyciel szkół katolickich w Polsce.

  10. Drugie spotkanie w cyklu spotkań poświęconych osobie i nauczaniu Kardynała Stefana Wyszyńskiego odbędzie się w poniedziałek, 24.02.2020r. o godz. 18.00 w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej przy ul. Kościelnej 1A. Gościem spotkania będzie redaktor Paweł Lisicki, który wygłosi konferencję nt. „Wyszyński jako model katolicyzmu ludowego” Zapraszamy do uczestnictwa.

  11. Zespół Szkół Katolickich im. Matki Bożej Miłosierdzia w Białymstoku przy ul. Kościelnej 3 rozpoczął nabór uczniów na rok szkolny 2020/2021 do Katolickiej Szkoły Podstawowej i Katolickiego LO. Dyrekcja szkół serdecznie zaprasza zainteresowanych rodziców i uczniów na dni otwarte, które  odbędą się:

  - 29 lutego 2020(sobota) w godz. 10.00-13.00

  - 21 marca 2020(sobota) w godz. 10.00-13.00

  Informacje na temat szkoły można znaleźć na stronie internetowej www.szkola-katolicka.pl

  12. W następną niedzielę zapraszamy dzieci klas czwartych i piątych na spotkanie w sali nr 12 po zakończeniu Mszy św. o godz. 9.30, w której będą uczestniczyły.

  13. W następną niedzielę ofiary składane na tacę będą przeznaczone na potrzeby Archidiecezji Białostockiej przekazane na ten cel do dyspozycji Kurii Metropolitalnej Białostockiej.