W Polsce trwa peregrynacja relikwii bł. Hanny Chrzanowskiej, pielęgniarki i działaczki charytatywnej, beatyfikowanej w 2018 r. Dzisiaj te relikwie są przed ołtarzem w naszej archikatedrze. Zapraszamy do modlitwy za wstawiennictwem bł Hanny. Przy relikwiach znajdują się obrazki z tekstem modlitwy, które można ze sobą zabrać po Mszy św. W kolejnych dniach relikwie nawiedzą szpitale, domy pomocy społecznej oraz hospicjum. Dzisiaj rozpoczyna się też Tydzień Wychowania. Polecamy Panu Bogu dzieci, młodzież i wychowawców oraz rozpoczęty nowy rok szkolny.

1. We wtorek 6 września, zmarł ks. Wacław Kulesza, wieloletni wikariusz naszej parafii i kapelan Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Pogrzeb odbył się 8 września w naszej archikatedrze. Dziękujemy Bogu za Jego życie i gorliwą posługę wśród nas i wśród ludzi chorych. Za śp. ks. Wacława będziemy się wspólnie modlić w siódmy dzień po śmierci,  w najbliższy wtorek: o godz. 17.30 różaniec, a godz. 18.00 Msza św. Zapraszamy do uczestnictwa.

2. Święta i wspomnienia liturgiczne w tym tygodniu:
- Wtorek: wspomnienie św. Jana Chryzostoma, biskupa i doktora Kościoła,
- Środa: święto Podwyższenia Krzyża Świętego,
- Czwartek: wspomnienie NMP Bolesnej
- Piątek: wspomnienie świętych Korneliusza, papieża i Cypriana, biskupa.

3. W czwartek przypada 18. rocznica święceń biskupich naszego Arcybiskupa Józefa Guzdka. Prosimy Boga o potrzebne łaski i światło Ducha Świętego dla Niego na dalsze lata posługi pasterskiej.

4. Przez najbliższe trzy dni, poniedziałek-wtorek-środa, w naszej parafii przeżywać będziemy Dni Adoracji Najświętszego Sakramentu zwane Czterdziestogodzinnym Nabożeństwem. Msze św. z kazaniami sprawowane będą o godz. 9.30, 12.00 i 18.00. Zapraszamy do adoracji Najświętszego Sakramentu, który przez te trzy dni będzie wystawiony na ołtarzu głównym. Trzeciego dnia adoracji, w środę, odbędzie się procesja eucharystyczna wokół kościoła po Mszy św. o godz. 18.00. Zapraszamy do uczestnictwa, zwłaszcza osoby pełniące różne funkcje w procesji.

5. Przygotowanie dzieci do Pierwszej Komunii św. w naszej parafii rozpocznie się w przyszłą niedzielę, 18 września. Tego dnia zapraszamy dzieci klas trzecich oraz ich rodziców na Mszę św. o godz. 9.30, a następnie na spotkanie w sali nr 12, znajdującej się naprzeciw zakrystii. 

6. Informujemy, że we wrześniu i październiku br. będą wykonywane specjalistyczne ekspertyzy techniczne stanu naszej, zabytkowej archikatedry. Będą one realizowane w następujących obszarach:

  • a) podłoże i posadzka kościoła
  • b) stolarka okienna i drzwiowa oraz zabudowa kruchty kościoła
  • c) instalacja elektryczna kościoła
  • d) elewacja i dach kościoła

Ocena stanu technicznego archikatedry i opracowanie stosownej dokumentacji pozwoli na planowanie oraz prowadzenie prac remontowo – konserwatorskich w najbliższych latach. Bardzo dziękujemy SAMORZĄDOWI WOJEWÓDZTWA PODLASKIEGO za udzielenie dotacji wysokości 100.000 zł (sto tysięcy zł) na wykonanie wspomnianych ekspertyz.

7. Zapraszamy do lektury nowego numeru "Dróg Miłosierdzia". Czasopismo znajduje się przy ołtarzu św. Antoniego.

8. Ofiary zbierane dzisiaj do puszek przeznaczone są na potrzeby KUL i Centrum Pastoralno-Katechetycznego naszej Archidiecezji.