3. NIEDZIELA W. POSTU – 15.03.2020 – OGŁOSZENIA

W sytuacji, gdy choroba Covid 19 przez panoszący się wirus corona ogarnia różne  miejsca świata oraz Polski, stajemy przed Panem z błaganiem, aby jak najszybciej zakończyło się to niebezpieczeństwo, aby wrócili do zdrowia opanowani tym niebezpiecznym wirusem, a zdrowi tej chorobie nie ulegli. Ci, którzy z powodu tej choroby umarli niech otrzymają wieczne zbawienie w Panu.

Niech Bóg udziela zdrowia i mocy tym, którzy opiekują się chorymi: lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym, całemu personelowi medycznemu

I wszystkim służbom sanitarnym.

1. W tym tygodniu:

        - Imieniny Ks. Abp. Edwarda Ozorowskiego  w środę 18 marca 2020r. Msza św. pod przewodnictwem Dostojnego Solenizanta była planowana w tym dniu w archikatedrze o  godz. 18.00. Prosimy o modlitwę w intencji Ks. Arcybiskupa w liturgii Kościoła i w modlitwach osobistych.

            - Uroczystość św. Józefa, Oblubieńca NMP  w czwartek 19 marca. Msze św. jak w dniu powszednim. Dodatkowa Msza św. w intencji Ojczyzny zostanie odprawiona o godz. 10.00

2. Ks. Abp Metropolita udziela dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa w Mszy św. do dnia 29 marca b.r. osobom w podeszłym wieku, osobom z objawami infekcji, dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę i tym, którzy mają realne obawy przed zarażeniem.

Jednocześnie Ks. Abp zachęca, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie w łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne i internetowe Mszy św. i innych nabożeństw.

W niedzielę 15.III. są przewidziane transmisje:

Godz. 7.00 TVP 1

            9.00 Polskie Radio. Program Pierwszy.

            9.30 Telewizja TRWAM

11.00 – TVP 1

13.00 = TVP POLONIA

W poniedziałek 16 marca – niedziela 22 marca 2020 r.

o godz. 7.00 – z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach – TVP 1.

Poniedziałek 16 marca 2020 – piątek, 20 marca 2020

O 20.00 – z Jasnej Góry w intencji ustania epidemii, TVP 3 pasmo ogólnopolskie oraz na kanale YouTube dostępnym na stronach internetowych: www.jasnagóra.pl i www.episkopat.pl

            Transmisje przez środki społecznego przekazu Archidiecezji Białostockiej – zobacz na oddzielnej kartce

3. Zaplanowane przed Wielkanocą  liturgie udzielenia sakramentu  bierzmowania zostają przeniesione na terminy późniejsze. Zostają zawieszone rekolekcje szkolne organizowane przez parafie, rekolekcje i dni skupienia organizowane w ośrodkach rekolekcyjnych w Archidiecezji, spotkania formacyjne w związku z przygotowaniem do I. Komunii św. i sakramentu bierzmowania, pielgrzymki grupowe.

4. Ks. Abp zaleca, aby znak pokoju podczas Mszy św. przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk, cześć Krzyżowi i relikwiom okazywać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego.

Zachęca też do solidarności z osobami starszymi i chorymi, do nawiedzania kościołów i  modlitwy w intencji dotkniętych wirusem corona  i aby zagrożenie tym wirusem wkrótce ustało.