4. Niedziela W.Postu – 22.03.2020 – ogłoszenia

Dziś jest Niedziela „Letare” , niedziela radości. Kolor szat bardziej jasny, bardziej radosny. Święta coraz bliżej. Bardziej jednoczymy się z Bogiem.

1. We wtorek 24 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką podczas II Wojny Światowej. Ten dzień jest obchodzony w rocznicę tragicznej śmierci członków rodziny Ulmów, zamordowanych wraz z ukrywanymi przez siebie Żydami za okazaną im pomoc.

2. W środę 25 marca Kościół Katolicki przeżywa  uroczystość Zwiastowania Pańskiego, obchodzoną  jako Dzień Świętości Życia. W tym dniu podejmujemy Duchową Adopcję Dziecka Poczętego. Formularze i informacje Duchowej Adopcji są umieszczone na stoliku przy ambonie. Uroczysta forma podjęcia Duchowej Adopcji i szczególna modlitwa w celu realizacji tego dzieła będzie podczas Mszy św. o godz. 18.00, celebrowanej przez Ks. Abp Tadeusza Wojdę Metropolitę Białostockiego.

  Msze św. w archikatedrze w tym dniu będą odprawiane o godz. 6.00, 7.00, 8.00,9.30, 11.00, 16.30 i 18.00

  3. Zagrożenie zarażeniem koronawirusem trwa. Dlatego planowane w tym tygodniu rekolekcje dla dzieci i młodzieży ze szkół istniejących na terenie naszej parafii są odwołane. Dzieci i młodzież zapraszamy do spowiedzi wielkanocnej w każdym dniu tego i następnego tygodnia w godzinach porannych od 6.00 do 9.15 i wieczorem od godz. 17.00 i podczas Mszy św. o godz. 18.00; w dniu uroczystości Zwiastowania Pańskiego 25 marca(środa) podczas każdej Mszy św. od godz. 6.00 do 11.30 oraz od godz. 16.00 i podczas Mszy św. o godz. 16.30.Prosimy rodziców o przypomnienie i pomoc swoim dzieciom w przyjęciu spowiedzi i Komunii św. w okresie wielkanocnym. Przystępując przez tak wiele dni będą to pojedyncze osoby lub małe grupy.

  4. Rekolekcje wielkopostne dla dorosłych w tym roku będą skupiały się raczej na modlitewnych zamyśleniach i spowiedzi w następną niedzielę podczas każdej Mszy św. (29.03) oraz w każdym dniu następnego tygodnia w godz. 6.00 – 9.15 i 16.00 – 18.30. Nadal obowiązuje zasada mniejszych grup podczas każdej Mszy św.(do 50 osób).

  5. Stolica Apostolska ustanowiła odpust dla wiernych dotkniętych chorobą CoVID 19, a także dla pracowników służby zdrowia, członków rodzin i wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób, także w modlitwie, o nich się troszczą. Odpust zupełny  udzielany jest także wiernym dotkniętym przez koronawirusa, poddanym reżimowi kwarantanny  w szpitalach lub we własnych domach.

   By otrzymać odpust należy odrzucić wszelkie przywiązanie do grzechu, uczestniczyć w Mszy  św. poprzez środki masowego przekazu lub po prostu pomodlić się, „powinno to być połączone z wolą spełnienia zwykłych warunków odpustu, czyli przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, Komunii św. oraz odmówienia modlitwy wg intencji Ojca Świętego, kiedy to stanie się możliwe”.

           Penitencjaria Apostolska udziela pod tymi samymi warunkami odpustu zupełnego tym wiernym, którzy będą modlić się w intencji ustania epidemii i umocnienia tych, którzy cierpią z jej powodu oraz w intencji zbawienia wiecznego zmarłych w wyniku zarażenia koronawirusem.

               Do mieszkań osób obłożnie chorych i nie mających możliwości przyjścia do kościoła z powodu różnych dolegliwości oraz daleko posuniętego wieku, którzy nie są dotknięci coronawirusem, mogą być  wezwani kapłani, którzy udzielą sakramentów świętych, przynoszących łaskę Boga. Dniem szczególnym przewidzianym na odwiedzanie chorych jest sobota 28 marca od godz. 9.00. Inne dni też wchodzą w rachubę, choć wtedy księża będą mieli więcej pracy przy spowiedzi w kościele i przy przygotowaniu Triduum Paschalnego i Świąt Wielkanocnych.

               Wezwanie księdza do zarażonych koronawirusem domaga się stworzenia warunków bezpieczeństwa tak jak w przypadku innych osób posługujących w szpitalu. Dlatego najlepiej skorzystać ze spowiedzi i przyjąć Komunię św. w kościele w najbliższym czasie, gdy wirus nie jest rozpowszechniony.

   6. Ze względu na odwołanie przez Caritas Polską  zbiórki żywności dla potrzebujących w sklepach i w innych miejscach , Caritas Archidiecezji Białostockiej inicjuje akcję „Kromka chleba dla sąsiada”, która promuje sąsiedzką pomoc potrzebującym ludziom w podeszłym wieku, udzielaną bezpośrednio lub przez parafię, gdy w sąsiedztwie nie ma potrzebujących. Jest to piękny sposób ludzkiej solidarności.

   7. Ks. Abp Tadeusz Wojda Metropolita Białostocki przeniósł Peregrynacje Obrazu NMP Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia w Archidiecezji Białostockiej na rok 2021. Wszelkie szczegóły dotyczące organizacji tego wydarzenia w przyszłym roku zostaną podane w późniejszym terminie.

   8. Z powodu epidemii koronawirusa nie odbędzie się też Droga Krzyżowa ulicami miasta Białegostoku, która tradycyjnie odbywała się w piątek przed niedzielą palmową od archikatedry do kościoła św. Rocha.

    Nie będzie też spotkania z cyklu ABC Wyszyńskiego, które planowane było na 28 marca 2020 r. w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym przy ul. Kościelnej 1a.

    9. Do Wielkanocy nie będzie także spotkań przygotowujących do sakramentu pokuty i pierwszej Komunii św. oraz do sakramentu bierzmowania.