1. Do wszystkich osób zaangażowanych w prace synodalne Kościoła, Arcybiskup Józef Guzdek Metropolita Białostocki, kieruje podziękowanie następującej treści:

W Watykanie zakończyła się pierwsza sesja XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. Poprzedziły ją intensywne prace synodalne. Posłużyły one wypracowaniu wniosków, które wykorzystano do redakcji syntezy krajowej i syntezy kontynentalnej. Dziękuję wszystkim: duchownym i świeckim, którzy w parafiach na poziomie Archidiecezji Białostockiej zaangażowali się w prace synodalne. Nowy rok kościelny niech posłuży pogłębianiu drogi synodalnej. Drogowskazem są dwa dokumenty: List do ludu Bożego oraz Sprawozdanie Podsumowujące – „Kościół synodalny w misji”. Zapraszam do zapoznania się z tymi dokumentami. Są one dostępne na stronie internetowej: synod.org.pl. Spotkanie podsumowujące wydarzenia związane z synodem w naszej Archidiecezji odbędzie się 4 grudnia br. w Centrum Wystawienniczo Konferencyjnym o godz. 19.00.

2. Uroczystości i wspomnienia liturgiczne w tym tygodniu:

  • Środa, 6 grudnia: wspomnienie św. Mikołaja, biskupa,
  • Czwartek, 7 grudnia: wspomnienie św. Ambrożego, biskupa i doktora Kościoła,
  • Piątek, 8 grudnia: uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Jest to też Dzień Świętości Życia oraz Duchowej Adopcji. Msze św. w archikatedrze będą wg porządku dnia powszedniego czyli o godz. 6.00, 7.00, 8.00, 12.00, i 18.00.  Od godz.12.00 do 13.00 będzie Godzina Łaski dla całego świata.

3. Msze św. roratnie w Adwencie, czyli ku czci Najświętszej Maryi Panny, będą sprawowane w naszej archikatedrze w następujących terminach: poniedziałek, wtorek, środa o godz. 7.00, czwartek i piątek o godz. 18.00, a w sobotę o godz. 12.00. Prosimy, aby na roraty zabrać ze sobą lampiony.

4. Kapłani odwiedzą chorych z posługa sakramentalną w sobotę 16 grudnia br. od godz. 9.00.  Prosimy o zgłaszanie chorych w zakrystii lub kancelarii parafialnej.

5. W następną niedzielę, 10 grudnia, będziemy obchodzić XXIV Dzień Modlitwy i Pomocy Kościołowi na Wschodzie. Ofiary zbierane do puszek będą przeznaczone na pomoc Kościołowi na Wschodzie.

6. Rekolekcje Adwentowe w naszej parafii odbędą się w dniach 17-18-19 grudnia (niedziela - poniedziałek - wtorek). Poprowadzi je Dominikanin o. Norbert Lis z Poznania.

7. Adwentowy Dzień Skupienia zelatorów i członków Żywego Różańca z parafii Archidiecezji Białostockiej odbędzie się w sobotę 9 grudnia w parafii pw. M.B. Różańcowej. Rozpoczęcie o godz. 10.00 a, następnie Msza św. o godz. 12.00.

8. Rekolekcje adwentowe parlamentarzystów, pracowników administracji rządowej i samorządowej oraz prawników odbędą się w dniach 10 - 11 - 12 grudnia br. Msza św. codziennie o godz. 19.30 w starym kościele farnym. Rekolekcje prowadzi o. Adam Policha, dominikanin.

9. Duszpasterstwo Rodzin zaprasza na spotkanie formacyjno-modlitewne dla małżeństw. Odbędzie się ono we wtorek 5 grudnia o godz. 18:00 w kaplicy przy klasztorze Sióstr Misjonarek Św. Rodziny (ul. Stołeczna 5). W programie konferencja na temat: "Rozbity dzbanek- jak poskładać to, co pękło w małżeństwie?" oraz adoracja Najświętszego Sakramentu.

10. Adwentowe rekolekcje dla Związków Niesakramentalnych odbędą się w dniach 6-7 grudnia w starym kościele Farnym. O godz. 18:00 Msza Święta z kazaniem rekolekcyjnym a po niej spotkanie w sali za Katedrą. Rekolekcje wygłosi ks. Karol Kondracikowski.

11. Ukazał się grudniowy numer „Dróg Miłosierdzia”. Ukazał się grudniowy numer „Dróg Miłosierdzia”. Polecamy rozmowę z Sylwią Hazboun na temat tegorocznego świętowania Bożego Narodzenia w Betlejem i na Bliskim Wschodzie oraz sytuacji chrześcijan w ogarniętej wojną Ziemi Świętej.
Proponujemy również artykuł ks. Jana Niecieckiego o nowym ołtarzu Matki Bożej Miłosierdzia w archikatedrze białostockiej. Czasopismo znajduje się na regale prasowym.

12. Dzisiaj po każdej Mszy św. są zbierane ofiary do puszek na świąteczne paczki dla ubogich z naszej parafii. Bóg zapałać za wszystkie ofiary.

13. Informujemy, że przy kaplicy Matki Bożej Miłosierdzia w naszej archikatedrze zostały ustawione dwa zestawy świec wotywnych „Saint Killians”. Nowoczesna konstrukcja świeczników, specjalnie zaprojektowany system szkła i parafina najwyższej jakości zapewniają bezpieczne i czyste spalanie świec. Świecę należy najpierw włożyć do pustego kloszu, a następnie zapalić zapalniczką, która znajduje się przy świeczniku. Niech te zapalane świece będą symbolem naszej modlitwy i czci do Matki Bożej Miłosierdzia.

14.  Za chwilę, przed błogosławieństwem, zostaną poświęcone opłatki na stół wigilijny. Są one znakiem miłości i pokoju. Pamiętajmy o tym, kiedy będziemy się nimi dzielić w naszych rodzinach. Poświęcone opłatki wigilijne są do nabycia na plebanii przez wszystkie dni Adwentu, począwszy od dzisiaj, w godz. od 8.00 do 17.30.
Świąteczne świece Caritas oraz adwentowe kalendarze dla dzieci z czekoladkami można nabywać zarówno na plebani jak i w zakrystii.