1. Zaproszenie Arcybiskupa Metropolity na XI Pielgrzymkę Dzieci Pierwszokomunijnych do Sanktuarium Najświętszego Sakramentu w Sokółce połączoną z I Światowym Dniem Dzieci.

Już w marcu br. Papież Franciszek zapowiedział I Światowe Dni Dzieci, odbędą się one w Rzymie 25/26 maja, pod hasłem „Oto czynię wszystko nowe” (Ap 21,5). Ta pionierska inicjatywa stawia w centrum dzieci oraz opiekę nad nimi, tak jak to robił Jezus. Mówił On: „Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im; do takich bowiem należy królestwo Boże. Zaprawdę, powiadam wam: Kto nie przyjmie królestwa Bożego jak dziecko, ten nie wejdzie do niego” (Mk 10,14n) oraz w innym miejscu „Jeśli się nie odmienicie i nie staniecie jak dzieci, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego. Kto się więc uniży jak to dziecko, ten jest największy w królestwie niebieskim. I kto by przyjął jedno takie dziecko w imię moje, Mnie przyjmuje” (Mt 18,3b-5).

I Światowe Dni Dzieci będą się odbywały równolegle w Rzymie i diecezjach na całym świecie. Pragniemy włączyć się w to wydarzenie przez wspólną modlitwę w sanktuarium Najświętszego Sakramentu w Sokółce. Okazją ku temu byłaby Pielgrzymka Dzieci Pierwszokomunijnych, która już od jedenastu lat wpisuje się w tradycję naszej Archidiecezji. Tegoroczna odbędzie się w sobotę
1 czerwca br. W programie: o godz. 10.00 koncert scholi „Winnica”, o 11.00 Msza św., a bezpośrednio po niej gry, zabawy oraz park rozrywki na stadionie.

W związku z powyższym pragnę oprócz dzieci, które w tym roku po raz pierwszy przyjęły Jezusa do swojego serca, serdecznie zaprosić wszystkie dzieci z naszej Archidiecezji wraz z rodzicami, kapłanami, wychowawcami oraz katechetami do dzielenia się radością z tego dnia.

Niech to będzie czas wspólnego, przedłużonego świętowania uroczystości pierwszokomunijnej oraz I Światowego Dnia Dzieci na szczeblu diecezjalnym.

Z pasterskim błogosławieństwem
Abp Józef Guzdek    
Metropolita Białostocki

_________________________________________________________________________________________________________________________

2. Arcybiskup Metropolita prosi o modlitwę za sześciu diakonów naszego seminarium duchownego, którzy w najbliższą sobotę, 25 maja, o godz. 10.00 w archikatedrze otrzymają święcenia prezbiteratu. Metropolita zaprasza do udziału w tej uroczystości i prosi, abyśmy nie ustawali w żarliwej modlitwie w intencji powołanych oraz o nowe powołania kapłańskie.

3. Uroczystość Zesłania Ducha Świętego kończy okres wielkanocny. Dzisiaj za uczestnictwo w śpiewie lub recytacji hymnu „O Stworzycielu Duchu, przyjdź” w kościele lub w kaplicy można uzyskać odpust zupełny.

4. W następną niedzielę obchodzić będziemy Uroczystość Najświętszej Trójcy, która zakończy czas spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej.

5. Święta i wspomnienia liturgiczne w tym tygodniu:

  • Poniedziałek, 20 maja: święto NMP, Matki Kościoła,
  • Czwartek, 23 maja: święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, jest to dzień  modlitw o uświęcenie kapłanów. Tego dnia o godz. 14.00 w archikatedrze odbędzie się spotkanie modlitewne księży pod przewodnictwem arcybiskupa Józefa Guzdka.
  • Piątek, 24 maja: wspomnienie NMP, Wspomożycielki Wiernych.

6. Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne w Białymstoku ogłasza nabór na etap propedeutyczny formacji w roku akademickim 2024/2025. Przyjmowanie kandydatów rozpoczyna się dnia 3 czerwca. Wszelkie pytania związane z podjęciem formacji na etapie propedeutycznym w Seminarium prosimy kierować do rektoratu seminarium. Więcej szczegółów na stronie internetowej seminarium.

7. Dzieci, które w ubiegłym roku przyjęły Pierwszą Komunię św. w naszej parafii, zapraszamy w najbliższą niedzielę, 26 maja, na Mszę św. o godz. 9.30. Pragniemy w ten sposób podziękować Bogu za dar Eucharystii. Zachęcamy dzieci i rodziców, aby przed tą pierwszą rocznicą przystąpiły do spowiedzi świętej. Dzieci podczas Mszy św. zajmą miejsca na krzesłach przed ołtarzem tak jak w czasie I Komunii św. w ubiegłym roku.

8. W ubiegłym tygodniu w środę rozpoczęliśmy cykl cotygodniowych spotkań formacyjnych w duchu „lectio divina”. Jest to znana od początku chrześcijaństwa metoda czytania Pisma św. połączona z medytacją i modlitwą, mająca pomóc wejść w dialog z Panem Bogiem i budować z Nim osobistą relację. Do udziału w spotkaniach zapraszamy wszystkich chętnych. Spotkania odbywają się w środy o godz. 19.00 w arkadach katedralnych, wejście B.

9. Na regale prasowym znajduje się nowy numer biuletynu katedralnego. Są w nim między innymi artykuły mówiące o historii i znaczeniu nabożeństw majowego i czerwcowego, o wizycie w naszej katedrze relikwii błogosławionej rodziny Ulmów, oraz terminy spotkań formacyjnych kandydatów do bierzmowania. Zachęcamy do zapoznania się z treścią naszego parafialnego czasopisma. 

10. Pielgrzymka na rolkach z archikatedry do Świętej Wody odbędzie się w niedzielę 26 maja. Przejazd odbędzie się trasą ścieżek rowerowych. Rozpoczęcie o godz. 16.00 sprzed archikatedry.