1. Informujemy, że ks. Dariusz Gutowski, wikariusz naszej parafii, został mianowany przez Arcybiskupa Metropolitę proboszczem parafii pw. Matki Bożej Anielskiej w Downarach. Ks. Dariuszowi serdecznie dziękujemy za kilkuletnią, gorliwą posługę duszpasterską wśród nas i życzymy błogosławieństwa Bożego i światła Ducha Świętego w prowadzeniu wspólnoty parafialnej w Downarach.

2. Dzisiejsza Uroczystość Trójcy Przenajświętszej kończy czas spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej.

3. W czwartek, 30 maja, będziemy przeżywać Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Msza św. przed archikatedrą pod przewodnictwem Arcybiskupa Metropolity będzie sprawowana o godz. 10.00, a po niej odbędzie się procesja Eucharystyczna ulicami Białegostoku, od katedry do kościoła św. Rocha. Zapraszamy do uczestnictwa.

Zapraszamy wszystkie osoby tworzące orszak procesyjny, a także wszystkie dzieci, które w tym roku przystąpiły do I Komunii św. Prosimy, aby dzieci przybyły w strojach pierwszokomunijnych i zajęły miejsca z prawej strony katedry, na górze, przy pomniku św. Jana Pawła II. Dzieci do sypania kwiatków podczas procesji zapraszamy na godz. 9.30 do domu sióstr Szarytek, Rynek  Kościuszki 5. Pozostałe Msze św. w Uroczystość Bożego Ciała w katedrze będą odprawiane o godz. 6.00, 8.00, 16.30, 18.00 i 19.30. Nie będzie Mszy św. o godz. 9.30, 11.00 i 13.00.

4. Pozostałe uroczystości, święta i wspomnienia liturgiczne w tym tygodniu:

  • Środa, 29 maja: wspomnienie św. Urszuli Ledóchowskiej,
  • Piątek: 31 maja: święto Nawiedzenia NMP,
  • Sobota, 1 czerwca: Uroczystość Rocznicy Poświęcenia Bazyliki Archikatedralnej. Msze św. wg. porządku dnia powszedniego. W Mszy św. o godz. 12.00, sprawowanej pod przewodnictwem bp. Henryka Ciereszki, uczestniczyć będzie Białostocka Kapituła Metropolitalna.

5. Informujemy, że od dnia 1 czerwca br. w naszej archikatedrze będzie odmawiany codziennie wspólny różaniec. W dni powszednie o godz. 11.30, a w niedzielę i uroczystości, kiedy jest niedzielny porządek Mszy św., o godz. 16.00. Różaniec będą prowadzić członkowie Kół Żywego Różańca naszej parafii oraz inne, chętne osoby. Nasza archikatedra to także sanktuarium Matki Miłosierdzia i potrzeba, abyśmy odpowiedzieli na wezwanie Maryi z Fatimy i innych miejsc na świecie: Odmawiajcie codziennie różaniec. Zapraszamy serdecznie do udziału w tej modlitwie. Rozpoczynamy w najbliższą, pierwszą sobotę miesiąca: godz. 11.30 - różaniec,
a godz. 12.00, jak zwykle Msza św.

6. Z okazji Dnia Dziecka oraz Dnia Matki i Dnia Ojca nasze parafialne Kino Ton przygotowało słuchowiska na żywo pt. „Familijny Skarbczyk”. Słuchowiska odbędą się w dniach 1, 2 i 23 czerwca. Cykl otwierają opowieści biblijne. Uroki Familijnego Skarbczyka ukażą przed dziećmi wspaniali artyści, na co dzień grający w muzycznych i operowych teatrach w Polsce: Ewa Łobaczewska  i  Rafał Supiński. Aranżacje i akompaniament przygotował Max Fedorov. Jest to wydarzenie dla dzieci w wieku od 2 do 9 lat i ich rodziców. Więcej szczegółów na stronie internetowej: www.kinoton.com.pl

7. Informujemy, że arcybiskup Józef Guzdek, udzielił dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek, 31 maja, wszystkim wiernym Archidiecezji Białostockiej oraz innym wiernym w tym dniu przebywającym na terenie Archidiecezji. Korzystający z tej dyspensy są zobowiązani do zadośćuczynienia w formie modlitwy w intencji o pokój na świecie (dziesiątek różańca) lub dowolnej jałmużny na rzecz potrzebujących lub ubogich.