2. NIEDZIELA WIELKANOCNA – MIŁOSIERDZIA BOŻEGO

Dzisiaj przypada 15. rocznica wyboru papieża Benedykta XVI. Podczas tej Mszy św. i w naszych modlitwach indywidualnych i rodzinnych modlimy się w intencji papieża Benedykta.

Dziś, w niedzielę Miłosierdzia Bożego, podejmujemy zaproszenie Jezusa Zmartwychwstałego do miłosierdzia: do przebaczenia, miłości i braterskiej solidarności. To nasze pragnienie łączymy z Mszą św., którą rozpoczynamy. Dziękujemy Bogu za tysiące pracowników i wolontariuszy Caritas, którego święto w wymiarze międzynarodowym dziś przeżywamy. Prosimy dla nich i dla ich rodzin o błogosławieństwo Boże.

1. Uroczystości, święta i wspomnienia liturgiczne w tym tygodniu:

  - wspomnienie(dowolne) św. Anzelma, Biskupa i Doktora Kościoła we wtorek 21.04.

  - uroczystość św. Wojciecha, Biskupa i Męczennika,

  Głównego Patrona Polski w czwartek 23.04.

  - uroczystość św. Jerzego, Męczennika,

  Patrona Archidiecezji Białostockiej w piątek 24.04

  - święto św. Marka Ewangelisty w sobotę 25.04.

  2. Z racji Święta Miłosierdzia Bożego (od soboty w południe do północy w niedzielę) na terytorium Polski można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami, za pobożne odmówienie Koronki do Bożego Miłosierdzia w kościele lub w kaplicy przed Najśw. Sakramentem wystawionym w monstrancji lub przechowywanym w tabernakulum.

  3. Ks. Abp Tadeusz Wojda Metropolita Białostocki mając na uwadze dobro duchowe oraz bezpieczeństwo wiernych i kapłanów Archidiecezji Białostockiej wydaje następujące zarządzenia:

          - Do dnia 11 maja 2020 roku zostaje przedłużona dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. i pozostaje w mocy zachęta do uczestnictwa w Mszy św. transmitowanej przez środki społecznego przekazu.

              - wg nowego zarządzenia organów państwowych ilość osób biorących udział w liturgii powinna być ustalona zgodnie z metrażem powierzchni kościoła, biorąc pod uwagę jedną osobę na 15 metrów kwadratowych. Uczestnicy zgromadzeń liturgicznych mają obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowania odpowiedniej odległości(min. 2 m) od innych osób. Obowiązek ten nie dotyczy celebransa i osób posługujących w liturgii w czasie pełnienia ich funkcji. W innych przestrzeniach posługi duszpasterskiej np. przyjmowanie interesantów w kancelarii kapłana obowiązuje zakrywanie ust i nosa.

              - na prośbę rodziców dopuszcza się możliwość organizowania I Komunii św. indywidualnej lub w małych grupach z zachowaniem szczególnych środków ostrożności. Decyzję w tej sprawie podejmuje miejscowy proboszcz w porozumieniu z rodzicami dzieci, uwzględniając aktualne zarządzenia organów państwowych.

              - do odwołania należy zawiesić organizację Sakramentu Bierzmowania

              - zostaje odwołana VIII Piesza Pielgrzymka do sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku przewidziana na dzień 19 kwietnia 2020 roku.

              - XXVII Piesza Pielgrzymka mężczyzn do Krypna zaplanowana na dzień 2 maja 2020 r. nie odbędzie się w przewidzianym terminie.

               Ks. Abp dziękuje za dotychczasowe zrozumienie, ofiarna modlitwę i przykładna postawę chrześcijańską i apeluje do wszystkich o zwrócenie szczególnej uwagi na potrzebujących i ubogich.

  4. W  naszym kościele  wg wyznaczonego metrażu 15-stu metrów kwadratowych na jedną osobę może uczestniczyć w Mszy św. lub nabożeństwie każdorazowo 165 osób.

  5. Spotkanie z rodzicami dzieci przystępujących w tym roku do Pierwszej Komunii św. w naszej parafii odbędzie się w czwartek 23 kwietnia o godz. 16.30 w katedrze. Zapraszamy.