3. NIEDZIELA WIELKANOCNA – 26.04.2020 – OGŁOSZENIA

1. Dziś, w trzecią niedzielę Wielkanocy, przypada Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego. Rozpoczyna się Tydzień Biblijny. Są utrudnione spotkania grup rozważających teksty biblijne i podejmujących tematy teologii biblijnej. Zachęcamy do indywidualnego czytania Pisma św., także czytania w rodzinach, zainteresowania dzieci Pismem św.. Zalecane jest wspólne czytanie Pisma św. w rodzinie w każdą niedzielę w ciągu roku. Niech Księga Pisma św. znajdzie swoje szczególne miejsce w każdym mieszkaniu.

  W ramach Tygodnia Biblijnego we wtorek 28.04. po Mszy św. o godz. 18.00 konferencję biblijną wygłosi diakon Paweł Żukiewicz, a w czwartek 30 kwietnia po Mszy św. o godz. 18.00 ks. dr Marek Kowalczuk, biblista.

  2. W środę 29.04 w dniu Święta św. Katarzyny Sjeneńskiej, Dziewicy i Doktora Kościoła, patronki Europy przypada 41. Rocznica święceń biskupich Ks. Abp. Edwarda Ozorowskiego. Módlmy się w Jego intencji w modlitwie liturgicznej, indywidualnej i rodzinnej. Jest to też dzień Polskich Męczenników Duchownych z czasu II wojny światowej.

  3.  W pierwszy piątek 1 maja jest  wspomnienie św. Józefa, rzemieślnika i modlitwa w intencji ludzi pracy. Msze św.i nabożeństwa w archikatedrze w tym dniu będą odprawiane tak jak w każdy pierwszy piątek. Dodatkowym nabożeństwem będzie nabożeństwo majowe do Matki Bożej po Mszy św. o godz. 18.00 i o 19.30. Codziennie w maju nabożeństwa majowe: dla wszystkich po Mszy św. o godz. 18.00 włączając także dzieci i o godz. 19.30 dla młodzieży, organizowane przez Duszpasterstwo Akademickie. Zachęcamy także do odprawiania nabożeństw majowych przy krzyżach, kapliczkach Matki Bożej, w rodzinach.

  4. Na sobotę 2 maja(pierwsza sobota) została przeniesiona uroczystość NMP Królowej Polski  z racji na to, że 3 maja przypada w niedzielę wielkanocną, która ma swój liturgiczny charakter. Msze św. w dniu uroczystości NMP Królowej Polski będą sprawowane wg porządku niedzielnego. Dzień 2 maja jest też dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

   W niedzielę(3.05)  o godz. 11.00 Mszę św. w intencji Ojczyzny I Polaków na emigracji będzie celebrował Ks. Abp Tadeusz Wojda Metropolita Białostocki. Będą też włączone głośniki zewnętrzne archikatedry podczas Mszy św.

   5. Następna niedziela 3.maja jest Światowym Dniem Modlitw o Powołania do kapłaństwa, życia zakonnego i różnych form  służby w Kościele. Jest też rozpoczęciem tygodnia modlitw  o powołania, w ramach którego są przeżywane   kwartalne dni modlitw o powołania.

   6. W tym tygodniu w archikatedrze białostockiej rozpoczną się prace związane z wystrojem kaplicy NMP Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia i budową nowego neogotyckiego ołtarza. Obraz Matki Miłosierdzia zostanie oczyszczony, w miarę potrzeby zakonserwowany i przygotowany do umieszczenia w nowej nastawie ołtarzowej. Prosimy o wyrozumiałość, gdy niektóre prace będą zakłócały modlitewną ciszę.

   7. W liturgii celebrowanej w kościele oraz w modlitwach osobistych i rodzinnych prosimy o deszcz bardzo potrzebny w okresie wiosennym.

   8. Kuria Metropolitalna  Białostocka i inne instytucje archidiecezjalne będą czynne od dnia 4 maja 2020 r.