6. NIEDZIELA WIELKANOCNA – 17.05.2020 – OGŁOSZENIA

Dziś dziękujemy Bogu za dar Papieża św. Jana Pawła II z racji 100. rocznicy Jego urodzin ( ur. 18 maja 1920 r.). Czynimy to podczas Mszy św. Zachęcamy do modlitwy przy ołtarzu św. Jana Pawła II w archikatedrze i przy pomniku przed archikatedrą dziś, jutro i w innych dniach… Pamiętamy o wizycie św. Jana Pawła II, Papieża, w Białymstoku  i w naszej katedrze 5 czerwca 1991 r. Umacniamy nasze pragnienie uczestnictwa w przygotowaniu nowego ołtarza NMP Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia przez modlitwę, składane ofiary i inne formy pomocy w tym miejscu, które dla kultu Matki Miłosierdzia poświęcił Kardynał Karol Wojtyła w 1977 r. i w którym się modlił 5 czerwca 1991 roku jako Papież.

1. W następną niedzielę 24.05. przypada Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.  W dniu tej Uroczystości w archikatedrze dzieci naszej parafii przyjmą Pierwszą Komunię św. w dwóch grupach: podczas Mszy św. o godz. 9.30 i o godz. 15.00. Prosimy wiernych, którzy przychodzą na Mszę św. zwykle o godz. 9.30,aby udostępnili rodzicom i krewnym zajęcie miejsc w ławkach przy dzieciach przystępujących do Komunii św. po raz pierwszy. Z racji na sytuację epidemiologiczną prosimy też wiernych o uczestnictwo w Mszy św. w dniu Uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego (niedziela 24.05.) nie o godz. 9.30, ale o innej godzinie, aby zachować odpowiednią ilość uczestniczących w Mszy św.

  Dzieci przystępujące do Pierwszej Komunii św. w dniu Uroczystości Wniebowstąpienia  Pańskiego z obu grup, ich rodziców naturalnych i chrzestnych oraz wszystkich bliskich zapraszamy do spowiedzi w sobotę 23.05. o godz. 12.30.

  2. Diakon Rafał Jatel, nasz parafianin, zamierza przyjąć sakrament kapłaństwa w archikatedrze w dniu 30 maja, po ukończeniu studiów w Archidiecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Białymstoku, przygotowujących do podjęcia i pełnienia kapłaństwa w Kościele.

  3. Dni modlitw o dobre urodzaje(dawne Dni Krzyżowe) oraz dni modlitwy za kraje głodujące przypadają w poniedziałek, wtorek i środę przed Wniebowstąpieniem( w tym tygodniu). Zapraszamy do modlitwy w tych intencjach podczas Mszy św. w kościele, w nabożeństwach majowych, w rodzinach lub indywidualnie.

  4. Nowenna przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego rozpocznie się w piątek 22.05. W archikatedrze będzie odprawiana po Mszy św. o godz. 6.30 i 18.00. Za udział w Nowennie można uzyskać odpust zupełny.

  5. Zachęcamy do uczestnictwa w nabożeństwach majowych w kościele, przy kaplicach, w rodzinach lub do odmawiania litanii do Matki Bożej indywidualnie każdego dnia w maju. Nabożeństwa majowe w archikatedrze są odprawiane po Mszy św. o godz. 6.30, 18.00 dla wszystkich, także dla dzieci i o 19.30 dla młodzieży organizowane przed Duszpasterstwo Akademickie.Papież Franciszek zachęca do odmawiania codziennie różańca w rodzinach w maju, potem każdego dnia wspólnie lub indywidualnie przez całe życie.

  6. Przypominamy, że wkrótce  tj. 7 czerwca zakończy się czas, w którym jesteśmy zobowiązani do przyjęcia Komunii św. i sakramentu pokuty w czasie wielkanocnym.