UROCZYSTOŚĆ ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO – 31.05.2020 – OGŁOSZENIA

Od południa w sobotę 30.05. do północy w niedzielę Zesłania Ducha świętego(31.05.) można uzyskać odpust zupełny za udział w śpiewie lub recytacji hymnu „O Stworzycielu , Duchu, Przyjdź”.

Dziś chcemy modlić się za wczoraj wyświeconych księży naszej Archidiecezji, a zwłaszcza naszego parafianina Ks. Rafała Jatela, który dziś w naszej archikatedrze odprawi Mszę św. i udzieli błogosławieństwa prymicyjnego o godz. 14.00. Niech wszyscy nowo wyświęceni, umocnieni Duchem Świętym, dobrze przeżyją swoje kapłaństwo.

        Uroczystością Zesłania Ducha Świętego kończy się okres wielkanocny, naznaczony tajemnicą Zmartwychwstania Pańskiego (i lękiem przed wirusem korona).

 1. W poniedziałek 1 czerwca (jutro) przypada święto NMP Matki Kościoła, w świeckim kalendarzu Dzień Dziecka. Msze św. w katedrze w tym dniu o godz. 6.00, 7.00, 8.00, 9.30, 11.00, 16.30 i 18.00.Od poniedziałku też kontynuujemy okres liturgiczny zwykły, przerwany na początku Wielkiego Postu(9. Tydzień zwykły).
 2. Od jutra rozpoczynają się nabożeństwa czerwcowe ku czci Najśw. Serca Jezusa. W naszej archikatedrze będą one odprawiane po Mszy św. o godz. 6.30 i 18.00. Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w nich.
 3. W tym tygodniu przypadają: pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota.
 4. W czwartek( 4.06.) Kościół obchodzi święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Jest ono dla księży zachętą, by wpatrywali się w Chrystusa Kapłana, a dla wiernych – by nieśli kapłanom duchowe wsparcie modląc się, zwłaszcza głębiej przeżywając Eucharystię i współpracując z nimi oraz prosząc Boga o nowe i dobre powołania do kapłaństwa.
 5. Obowiązkowe wspomnienia liturgiczne w tym tygodniu:

- świętych męczenników Karola Lwangi i Towarzyszy w środę 3.06

- św. Bonifacego, biskupa i męczennika w piątek  5.06.

6. W następną niedzielę przypada Uroczystość Trójcy Przenajświętszej.

7. W dniach 5-6 czerwca br. odbędzie się VIII Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca na Jasną Górę. Do Sanktuarium na Jasnej Górze udadzą się  tylko określone delegacje wiernych z poszczególnych diecezji. Pozostałych członków Żywego Różańca i wszystkich wiernych zapraszamy do pielgrzymowania duchowego i wspólnej modlitwy poprzez media. NABOŻEŃSTWA BĘDĄ TRANSMITOWANE w Radio Maryja, Telewizji Trwam i stronie jasnagora.pl. Program modlitw: 5. czerwca o godz. 20.20 Różaniec, o godz. 21.00 Apel Jasnogórski, a 6 czerwca o godz. 13.00 Msza św. pod przewodnictwem Abp. Wacława Depo, Metropolity Częstochowskiego.

8. „W związku z postępującą  normalizacją życia i społecznych zasad funkcjonowania” Ks. Abp Tadeusz Wojda, Metropolita Białostocki wydał nowe rozporządzenie w zakresie dalszego organizowania życia parafialnego.

Zawiera ono następujące wskazania:

 • a) Z dniem 25 maja dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. została zniesiona, ponieważ każda ilość ludzi może uczestniczyć w liturgii w kościele przy zachowaniu dystansu 2 metrów od innych osób i zakrywaniu ust i nosa. Ks. Abp a wraz z nim wszyscy duszpasterze zachęcają „do podjęcia regularnego uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. i unikania grzechu ciężkiego związanego z jej opuszczaniem” bez ważnego powodu.
 • b) Dyspensę od niedzielnego obowiązku uczestnictwa  we Mszy św. na okres do końca czerwca Ks. Abp przedłuża tylko dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura), bądź przebywających w kwarantannie.
 • c) Należy ograniczyć transmisje Mszy św. przez media i przywracać rzeczywiste życie w sakramentalne, korzystając z Mszy  św. oraz innych sakramentów również w dni powszednie.
 • d) W parafiach można organizować regularne spotkania formacyjne, katechetyczne i inne zachowując środki bezpieczeństwa. Ewentualne wyjazdy formacyjne grupowe muszą spełniać obowiązujące wymogi sanitarne .
 • e) Mając na uwadze  nowe decyzje służb medycznych w zgromadzeniach poza budynkami może uczestniczyć do 150 osób. Uwzględniając powyższe zasady wszystkie procesje Bożego Ciała należy zorganizować tylko na terenie przykościelnym, a nie na ulicach miast i miejscowości.
 • f) Organizowanie sakramentu bierzmowania będzie możliwe od 1 lipca 2020 r.