10. NIEDZIELA ZWYKŁA – 7.06.2020 – OGŁOSZENIA

    UROCZYSTOŚĆ  TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ

Dziś kończy się czas wielkanocnej Komunii św.(i spowiedzi)

 1. 3. Rocznica święceń biskupich i ingresu do archikatedry białostockiej Ks. Abp. Tadeusza Wojdy, Metropolity Białostockiego przypada w środę 10 czerwca.  Modlimy się w tym dniu w Jego intencji.
 2. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa czyli Bożego Ciała będzie obchodzona w tym tygodniu we czwartek 11 czerwca. Główna Msza św. w Białymstoku zostanie odprawione przed frontonem katedry o godz. 10.00, a po jej zakończeniu procesja ulicami miasta od archikatedry do kościoła św. Rocha. Ks. Arcybiskup Metropolita zaprasza kapłanów i wiernych świeckich do uczestnictwa w Mszy św. i w procesji. Nie ma ograniczeń liczbowych dla uczestników. Powinni oni tylko włożyć maseczki (zasłaniające wargi i nos) lub zachować odległość 2 metrów od innych osób uczestniczących w liturgii. Pozostałe Msze św. w tym dniu o godz. 6.00, 7.00, 8.00, 14.00, 16.30, 18.00 i 19.30.

Prosimy o udział w w/w procesji „miejskiej” członków procesji naszej parafii i innych parafii białostockich, dzieci sypiące kwiatki, dzieci , które w tym roku przystąpiły do Pierwszej Komunii św. w strojach pierwszokomunijnych; zapraszamy wszystkie dzieci, ministrantów, schole, młodzież i dorosłych. Ministranci, schole i dzieci, które w tym roku przystąpiły do Pierwszej Komunii św. mają swoje miejsce na placu przykościelnym od strony ul. Kościelnej. Dotyczy to wszystkich parafii, które wezmą udział w procesji od archikatedry do kościoła św. Rocha. Zapraszamy do udziału w tej procesji pracowników Urzędów,

 przedstawicieli różnych środowisk naszego miasta i województwa, różne grupy jak to było w praktyce poprzednich lat.

3. Nieszpory Eucharystyczne z procesją w kościele będą odprawiane w archikatedrze  przez 7 dni po Mszy św. o godz. 18.00 w dniach następujących bezpośrednio po Uroczystości Bożego Ciała w ramach tzw. oktawy. Na zakończenie w czwartek 18 czerwca nieszpory będą połączone z procesją wokół kościoła, poświęceniem wianuszków i błogosławieństwem dzieci. Prosimy o obecność każdego dnia dzieci, młodzież i starszych, którzy mają określone funkcje w procesji.

4. Wspomnienia liturgiczne w tym tygodniu:

  - św. Jadwigi Królowej w poniedziałek 8. czerwca

  - wspomnienie dowolne męczenników: Mieczysława Bohatkiewicza, Władysława Maćkowiaka, Stanisława Pyrtka, Henryka Hlebowicza, prezbiterów i Towarzyszy w sobotę 12.06.

  - wspomnienie , w archikatedrze święto, 13.06 św. Antoniego z Padwy, prezbitera i doktora Kościoła. Msze św. w archikatedrze będą sprawowane o godz. 6.00, 7.00, 8.00, 9.30, 11.00 i 18.00. Nabożeństwo czerwcowe po Mszy św. o godz. 7.00 i 18.00; nabożeństwo do św. Antoniego po Mszy św. o godz. 9.30 i 11.00.  Po każdej Mszy św. można zamówić Msze św. indywidualne lub składkowe przy ołtarzu św. Jana Pawła II.

  5. Ukazał się kolejny numer naszego diecezjalnego czasopisma „Drogi Miłosierdzia”, którego głównym tematem jest nabożeństwo do Najświętszego Serca Jezusa. Polecamy artykuły poświęcone sercu ludzkiemu jako miejsce spotkania z Bogiem, historii kultu oraz litanii do Najświętszego Serca Jezusa.

  Zapraszamy do lektury stałych rubryk czasopisma, takich jak: „ Na szlakach maryjnych objawień”, „Kapłani, którzy ratowali Żydów”, czy rubrykę omawiająca  poszczególne części Mszy św.

  6. Ofiary na potrzeby Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku będą zbierane na tacę podczas Mszy św. w archikatedrze w niedzielę 14.06. Z tej okazji Rektor Seminarium kierują do nas odezwę        (przeczytać !)

  7. Ksiądz Paweł Żukiewicz, który jako diakon pracował w naszej parafii przed i po Wielkanocy tego roku, wyświęcony 30. maja,odprawi Mszę św. w naszej archikatedrze w następną niedzielę 14.06 o godz. 14.00 i udzieli prymicyjnego błogosławieństwa, pozostawiając pamiątkowe obrazki.

  8. Przyjęcie sakramentu bierzmowania przez młodzież, która przygotowywała się do tego sakramentu, jest przewidywane na wrzesień tego roku. Zapraszamy wszystkich kandydatów do sakramentu bierzmowania  w pierwszą niedzielę września 2020 roku na Mszę św. godz.16.30 w katedrze, a po Mszy św. na spotkanie w sali nr 10.