Dziś ofiary składane na tacę są przeznaczone na potrzeby  Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku. Przedstawiciele Seminarium pełnią posługę w naszym kościele: głoszą homilie, posługują w czasie Mszy św., zbierają ofiary. Serdecznie ich witamy pośród nas.

Niech ten dzień będzie szczególnym dniem modlitwy w intencji naszego Seminarium i kierowania do Boga prośby o nowe powołania do kapłaństwa.

  1. Święta i wspomnienia liturgiczne w tym tygodniu:

- wspomnienie św. Karola Boromeusza, Biskupa w poniedziałek 4 .XI. O godz. 18.00 Msza św. w intencji zmarłych biskupów i kapłanów naszej Archidiecezji.

- Święto poświęcenia Bazyliki Laterańskiej w sobotę 9.XI.

- nie ma wspomnienia św. Leona Wielkiego, Papieża 10 .XI. ze względu na przypadającą niedzielę w tym dniu

2. Do środy 6.XI. są wypominki za zmarłych: w katedrze - dziś o godz. 17.15, w następne dni o godz. 17.00; na cmentarzu każdego dnia o godz. 16.00. Po wyczytaniu imion i modlitwie różańcowej za wspominanych zmarłych będzie każdorazowo odprawiana Msza św. Zapisujemy na wypominki do 6.XI. : w zakrystii, w kancelarii na plebanii i na cmentarzu przy kaplicy.

3. Nowenna przed Uroczystością NMP Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia przypadająca 16 listopada rozpocznie się  w czwartek 7.XI. o godz. 18.00 i o tej godzinie będzie odprawiana każdego dnia z udziałem biskupów naszej Archidiecezji. Pełne uczestnictwo w uroczystościach maryjnych w sanktuarium Maryi Matki Miłosierdzia w Archikatedrze Białostockiej domaga się udziału w Nowennie każdego dnia(7-15.XI.) i w Uroczystości NMP Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia w dniu 16.XI, najlepiej w najbardziej uroczystej Mszy św. o godz. 18.00, poprzedzonej modlitwą różańcową z udziałem Kół Żywego Różańca i innych grup różańcowych. Jeśli czas nie pozwoli być w każdym dniu, przychodźmy w te dni, które będą dla nas dogodne w jak największej liczbie. Trzeba odłożyć wiele innych spraw, aby być w tych dniach na modlitwie do Matki Bożej, Matki Miłosierdzia i przeżyć twórczą radość spotkania z Nią. Niektóre parafie i dekanaty mają swój dzień modlitwy w ramach Nowenny, ale są zaproszeni do udziału w tej ważnej modlitwie wszyscy kapłani, osoby zakonne, wszystkie osoby konsekrowane, dzieci, młodzież i wszyscy wierni. W programie Nowenny został wyróżnione niektóre grupy:

 dzień małżeństw i Rodzin w piątek 8.XI.;

 dzień młodzieży – „Dzień u Mamy” w sobotę 9 listopada;

 dzień życia konsekrowanego w niedzielę 10 listopada;

 dzień kapłanów oraz Liturgicznej Służby Ołtarza w czwartek 14 listopada

Dzieci naszej parafii i innych parafii Archidiecezji, zwłaszcza parafii białostockich zapraszamy na Mszę św. i modlitwę do Matki Bożej, Matki Miłosierdzia w niedzielę 10 listopada o godz. 9.30. Prosimy rodziców o pomoc w przyjściu dzieci na modlitwę i o przybycie razem z nimi.

Nowenna i Uroczystość NMP Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia jest ważnym wydarzeniem religijnym w naszej Archidiecezji.

Nowenna przebiegać będzie pod hasłem: „Maryja – Niewiasta Eucharystii” i będzie początkiem przygotowania do 25 rocznicy koronacji białostockiego Obrazu Matki Miłosierdzia koronami papieskimi, która przypada w następnym roku(2020). Formą przygotowania duchowego będzie nawiedzenie poszczególnych parafii Archidiecezji przez obraz ostrobramski czyli tzw. peregrynacja. Angażujemy się też w przygotowanie nowej neogotyckiej nastawy ołtarza i odnowienia wystroju całej kaplicy poświęconej  Maryi, Matce Miłosierdzia.

Nasza parafia p.w. Wniebowzięcia NMP jest zaproszona do udziału w organizowaniu liturgii w ramach Nowenny w piątek 8.XI. i w niedzielę 10.XI. Niech to będą dni, w których będziemy chcieli koniecznie być na Nowennie do Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia w naszej archikatedrze.

4. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek miesiąca.

5. Nowy numer miesięcznika diecezjalnego „Drogi Miłosierdzia” omawia temat świętości, jak rozmawiać z dziećmi o śmierci, „jak wychowywać i nie zwariować”. W numerze znajdziemy krzyżówki, kącik humoru i zapowiedzi najbliższych wydarzeń w Archidiecezji Białostockiej. Zapraszamy do nabycia tego numeru „Dróg Miłosierdzia”.